دوشنبه, 29 شهریور 1400

نوردرمانی

                                    

                                                        نور درمانی چیست؟

 نوردرمانی NBUVB یک درمان موثر و کم عارضه
  
فتوتراپی یا نوردرمانی عبارتست از درمان بیماریها توسط تابش نور ماوراء بنفش که یکی از روشهای مهم درمانی در بیماریهای مختلف  پوستی مانند برص ( ویتیلیگو ) و داء الصدف ( پسوریازیس ) محسوب می شود . جزء ماوراء بنفش نور خورشید با طول موج  بین 400-290 نانومتر اثرات متعددی بر روی پوست انسان دارد که دو عملکرد آن جهت درمان بیماریهای پوستی استفاده می شود . اثر اول آن تحریک و تکثیر سلولهای رنگدانه ساز پوستی ،ملانوسیت ، می باشد و دیگر اثر مفید آن تنظیم و مهار سیستم ایمنی پوستی ( که در  ایجاد تعداد زیادی از بیماریهای پوستی دخیل است ) می باشد.


با توجه به اثر بخشی مناسب و عوارض اندک نور درمانی یکی از درمانهای رایج و مناسب در درمان بیماریهایی نظیر برص ، پسوریازیس لنفوم پوستی (MF)  ، فولیکولیت پوسچولارائوزینوفیلیک، پیتریازیس  روزآ، اگزمای مزمن  پوستی ، اگزمای مقاوم دست ، خارش های ناشی از  نارسایی کلیوی ، خارشهای ناشی از تماس با آب ، خارش ناشی کلستاز کبدی می باشد . همچنین نوردرمانی بخصوص NBUVB  در درمان اگزمای آتوپیک ، آلوپسی ناحیه ای گسترده ، اورتیکاریاپیگمنتوزا و واکنش پیوندGVH کاربرد دارد.

اشعه ماوراء بنفش به سه طیف تقسیم می شود : 
الف  : UVA    با طول موج 400-320 نانومتر    
ب: UVB      با طول موج 320-240 نانومتر                                
ج : UVC       با طول موج کمتر از 320 نانومتر
 
از دو طیف UVA و UVB در درمان بیماریهای پوستی استفاده می شود .


انواع دستگاههای نوردرمانی به 3 نوع تقسیم می شوند :
   
الف : PUVA  که از ترکیبات متوکسالن به صورت موضعی یا خوراکی و سپس از تابش اشعه UVA استفاده می شود .
   
ب : BB UVB   یا UVB  با طیف وسیع        
   
ج :  NBUVB    یا  UVB  با طیف محدود که جدیدترین فرم نوردرمانی محسوب می شود و از نور UVB با طول موج 310 نانومتر استفاده  می شود.


نوردرمانی  NBUVB 
این فرم از نوردرمانی جدیدترین و راحتترین فرم نوردرمانی محسوب می شود . بررسی های دقیق در مورد عملکرد نور ماوراء بنفش در  مورد عملکرد UVB بر روی پوست بیماران مبتلا به بیماری پسوریازیس نشان داده است که بیشترین اثر این اشعه مربوط به طول موج 310  نانومتری نور میباشد و به نظر می رسد تابش اختصاصی این طول موج از نور ، منجر به افزایش اثرات درمانی ، کاهش تعداد جلسات لازم   جهت بهبودی و کاهش اثرات جانبی نور درمانی مانند سوختگی ، تاولهای دردناک ، قرمزی و خارش شدید وکارسینوژنیسیتی نوردرمانی می شود .  همچنین مطالعات بالینی نشانگر آن بوده اند که درمان با NBUVB  در بیماریهای پسوریازیس و ویتیلیگو اثری تقریبا برابر با درمان PUV  دارد ، بدون آنکه نیاز به مصرف متوکسالن و در نتیجه عوارض و مراقبتهای لازم پس از درمان متوکسالن باشد . در واقع عوارضی که در مورد  PUVA  گاه غیر قابل اجتناب به نظر می رسد ، مانند سوختگی و تاول ، در مورد NBUVB بسیار نادر است . امروزه NBUVB   انتخاب اول در نوردرمانی پسوریازیس محسوب می شود.

مشاهده شده است NBUVB در درمان برخی از بیماریها مانند خارش مزمن برتر از PUVA  عمل می نماید . NBUVB تقریبا در تمامی   بیماریهایی که PUVA بکار می رود ( در بالا ذکر شده است ) موثر می باشد
   
جلسات نوردرمانی معمولا در مورد بیماری ویتیلیگو بصورت 2 جلسه در هفته و در مورد سایر بیماریها بین 4-2 جلسه در هفته انجام می پذیرد . شروع درمان با دوزهای پایین تر معمولا حدود نصف دوز اریتم زا ( MED ) می باشد و بتدریج افزایش می یابد تا هنگامی که اریتم در پوست بیمار ظاهر شود . شروع اثر درمان در بیماران مختلف متفاوت می باشد ولی عموما در دو ماه پس از شروع درمان اثرات مثبت درمانی ظاهر می شود . در مورد بیماریهای عود کننده مانند پسوریازیس میتوان پس از بهبودی بیماری درمان پیشگیری کننده بصورت 1 جلسه در هفته تا 1 جلسه در ماه برای بیمار برقرار نمود.
در طول دوره درمان بیمار باید از مصرف داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می نماید ( تترا سیکلین و داکسی سیکلین و ..... )  خودداری نماید و همچنین پس از هر مرحله نوردرمانی مابقی همان روز درمان را از ضد آفتاب مناسب استفاده نماید. نوردرمانی در بیماریهایی که توسط اشعه ماوراء بنفش تشدید می شوند ( مانند : لوپوس ، حساسیت به نور ، کهیر آفتابی و ..... ) ممنوعیت دارد . همچنین ناحیه تناسلی آقایان باید در طول جلسه نوردرمانی پوشیده باشد و چنانچه بیماری این ناحیه را درگیر کرده باشد از سایر روشهای درمانی جهت درمان آن استفاده شود.
  
نوردرمانی می تواند اثرات مثبت درمانی برخی از داروها مانند نئوتیگاسون ، آنترالن موضعی ، ایزوترتینوئین و تاکرولیموس موضعی را  تشدید نماید و در موارد مقاوم به درمان از همراهی این داروها با نوردرمانی به صلاحدید  پزشک معالج استفاده شود . نوردرمانی بهتر است بصورت همزمان با داروهای سیستمیک  تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مانندسیکلویسپورین و متوترکسات و.......   استفاده نشود.
به طور خلاصه نوردرمانی بخصوص به روش NBUVB به عنوان یک روش موثر و کم عارضه مطرح است  که در بسیاری از موارد قادر است  بیمارانی را که به سایر درمانها پاسخ نداده اند یا سرعت پاسخ آنها کند بوده است را درمان نمایاین روش در بیماریهایی مثل پسوریازیس - ویتیلیگو و لنفوم پوستی به عنوان یکی از بهترین انتخاب های اول مطرح است و در مواردی مثل  اگزمای شدید یا خارشهای مزمن و یا خارشهای ناشی از نارسایی کلیوی و ..... میتواند بیمارانی را که به سایر درمانها پاسخ نداده اند را مداوا نماید .

 

 

 

 

آمار بازدید

امروز2
دیروز1
مجموع20057

Mon 20 Sep 2021 22:58

قرار ملاقات آنلاین

 کلینیک ایرانیان تنها مرکز تخصصی پوست دراستان قم می باشد که همه خدمات تنها توسط متخصصین ارائه می گردد.

ویزیت و مشاوره : مشاوره جهت انجام اعمال جراحی و لیزر همه روزه از ساعت 7:30 صبح تا 21:30 انجام میشود .

 

 

 

درمانگاه شبانه روزی دی

  اولین درمانگاه خصوصی در استان قم

12 سال فعالیت صادقانه شبانه روزی

برای شما و در کنار شما

تلفن : 37710771-025